Zastosowania kryptografii w przemyśle

W latach 70-tych XX wieku rozpoczął się dynamiczny rozwój współczesnej kryptografii, który trwa do dnia dzisiejszego. W tym okresie powstały mechanizmy pozwalające między innymi na:

Możliwości zastosowania kryptografii są naprawdę ogromne. Dlatego też postanowiliśmy przedstawić kilka zastosowań, które mogą być interesujące dla firm zajmujących się produkcją urządzeń i systemów wbudowanych.

Spis treści:

Kontrola dostępu i kody serwisowe

Żyjemy w czasach, gdy coraz więcej urządzeń i maszyn posiada wbudowane komputery. Poza standardowymi funkcjami oferują one zazwyczaj pewne funkcjonalności diagnostyczne i serwisowe. Wielu producentów dopuszcza użytkownika lub inne urządzenie do rozszerzonego zestawu funkcji dopiero po jego autoryzacji. W ten sposób uzyskuje pewność, że: Wprowadzenie takich mechanizmów pozwala uniknąć sytuacji, w której sprzęt ulega awarii wskutek podłączenia nieodpowiedniego urządzenia lub wykonywania prac przez nieprzygotowane do tego osoby.

Bezpieczna aktualizacja oprogramowania

Aktualizacja oprogramowania urządzeń jest dzisiaj koniecznością. Powszechny dostęp do internetu daje możliwość uzyskania najnowszej wersji firmware już w kilka sekund po jej opublikowaniu. W wielu przypadkach istnieje konieczność udostępnienia oprogramowania jedynie w wersji zaszyfrowanej, co jest zazwyczaj podyktowane potrzebą ochrony własności intelektualnej. Odpowiednie użycie mechanizmów kryptograficznych zapewnia poufność oprogramowania oraz daje możliwość weryfikacji jego autora. Uzyskujemy więc pewność, że nikt nie odczyta przesyłanych plików oraz nie wgra do urządzenia spreparowanej wersji firmware.

Autoryzacja użytkowników, urządzeń i oprogramowania

Różne metody uwierzytelniania stosowane są obecnie nie tylko na styku człowiek-maszyna. Coraz częściej mamy do czynienia z koniecznością autoryzacji na poziomie maszyna-maszyna. Ma to na przykład miejsce w przypadku: We wszystkich tych rozwiązaniach kluczową rolę odgrywają różnego rodzaju mechanizmy kryptograficzne.